o rasie neva masquerade
Koty Neva Masquerade to odmiana kolorystyczna kotów syberyjskich. Zupełnie naturalna rasa pochodząca z dalekiej Syberii słynącej z bardzo mroźnej zimy i trudnych warunków.
Ze względu na specyfikę tamtych rejonów – człowiek nie miał praktycznie żadnego udziału w tworzeniu tej rasy – powstała w sposób zgodny z naturą, bez ludzkiej ingerencji.
Dopiero kilkanaście lat temu rozpoczęto jakikolwiek program hodowlany, a zaledwie w roku 1998 rasa ta została zarejestrowana oficjalnie przez FiFe. Dzięki temu koty syberyjskie nadal cechują się zaletami swoich dzikich przodków – są odporne na choroby, inteligentne, łatwo przystosowujące się do nowych warunków – w tym też np. do ludzkich mieszkań. Kot syberyjski jest kotem półdługowłosym, muskularnym i silnym, średniej wielkości.
Kocury są zdecydowanie większe od kotek.
Kotki ważą 4 – 5 kg, waga kocurów to 6 – 8 kg. Dojrzałość fizyczną osiąga w wieku ok. 3 lat.
wzorzec rasy neva masquerade
GŁOWA jest średniej wielkości, z wydatnymi policzkami i mocnymi kośćmi policzkowymi o zaokrąglonej linii podbródka. Mocne czoło lekko wypukłe, harmonizuje z kształtem głowy.
NOS jest długi i lekko wypukły, ale bez zagłębienia u nasady.
OCZY są duże, lekko owalne, lekko skośnie ustawione i szeroko rozstawione. Barwa oczu zawsze niebieska.
USZY powinny być lekko pochylone ku przodowi, lekko wypukłe i szeroko rozstawione uszy są średniej wielkości. Wierzchołki uszu powinny być zaokrąglone i często zakończone są pędzelkami dłuższych włosów.
SZATA Kot syberyjski posiada futro typowe dla wszystkich kotów leśnych. Półdługie włosy okrywowe są mocne i delikatnie przylegają do ciała. Podszycie gęste i miękkie dodaje kotu puszystości i miękkości w dotyku. Takie futro umożliwia tym kotom przebywanie w zimnym, ostrym klimacie. Charakterystyczne dla tej rasy są puchate “portki” na tylnych łapkach, obfity “śliniak” na piersi i gęsto owłosiony długi ogon. Na karku i barkach futro futro może być trochę krótsze, ale na grzbiecie jest dłuższe i gęściejsze. Futro chroni je przed niekorzystnymi warunkami klimatycznymi. Zimą jest gęściejsze i dłuższe, latem staje się dużo krótsze.
OGON jest długi, zaokrąglony na końcu, w formie bogato owłosionej kity, nie linieje latem. Włosy na ogonie powinny układać się równomiernie w tak zwaną “szczotkę do kurzu”.
KOŃCZYNY Tułów jest wydłużony, a tylne kończyny nieco dłuższe od przednich. Średniej długości, silne z dużymi łapami i charakterystycznymi kępkami włosów pomiędzy palcami, chroniące łapki przed śniegiem i wilgocią.
kolory NEM
Od 1 stycznia 2009 roku na wystawach kotów rasowych organizowanych przez FIFe, koty rasy Neva Masquerade (NEM) wystawiane są w dwóch grupach kolorystycznych:
Grupa 1 – wszystkie odmiany barwne bez bieli.
Grupa 2 – wszystkie odmiany barwne z białym.
seal point, seal tabby point , seal golden tabby point ,seal torbie point, seal tortie point, seal silver point, seal silver tabby point, seal silver tortie point, seal silver torbie point ,seal torbie golden point
blue point , blue tabby point , blue golden tabby point , blue tortie point ,blue torbie point , blue silver point, blue silver tabby point , blue silver tortie point , blue silver torbie point, blue torbie golden point
red point , red tabby point ,red silver point , red silver tabby point
cream tabby point ,cream silver tabby point
Kocięta rodzą się całkiem białe, bez barwnych znaczeń.
charakter
Charakter Kota Syberyjskiego to prawdziwa mieszanina subtelności, wdzięku, inteligencji i fascynującej dzikości. Są bardzo przyjacielskie, uczuciowe. Nie jest łatwo zdobyć ich zaufanie – wymaga to pewnego wysiłku i zaangażowania ze strony człowieka. Jeśli jednak komuś się to uda – to zdobędzie wielkiego i oddanego przyjaciela. Nie są agresywne czy złośliwe, nie mają niszczycielskich zapędów, starają się być delikatne i ostrożne. Unikają konfrontacji i jeśli tylko mogą się wycofać z trudnej sytuacji – to raczej nie zdobędą się na atak. Inteligentne i komunikatywne, towarzyskie i ciekawskie, podążają za swoimi właścicielami po całym domu aby nie przegapić czegoś ciekawego. Stają się prawdziwymi członkami rodziny.
Żyją życiem rodziny, a nie tylko własnym. Zawsze jest tam, gdzie jest większość członków rodziny. Są skłonne do zabaw i gonitw po całym domu. Koty Syberyjskie są przeważnie bardzo gadatliwe, uwielbiają porozumiewać się głosem z opiekunem – można z nimi prowadzić długie, ciekawe dialogi. Mają bardzo cichy i przyjemny ton miauku. Szybko uczą się czystości i zasad obowiązujących w rodzinie. Zachowują się jak psy w kociej skórze. Witają się zawsze z powracającymi do domu właścicielami, same proszą o pieszczoty. Chętnie przebywają w kocich grupach, ale dobrze rozumieją się także z innymi zwierzętami. Charakterystyczne dla kotów tej rasy jest to, że mimo udomowienia i potrzeby obcowania z człowiekiem, wciąż pozostaje w ich osobowości coś dzikiego i pierwotnego.
pielęgnacja
Okrywa włosowa składa się z dwóch warstw, tak zwanej podszerstki lub zwanej inaczej podpuchem – jest to puszysty włos, który znajduje się tuż przy skórze, oraz z włosa okrywowego, który jest znacznie dłuższy i bardzo często jest on jedwabisty. Włos okrywowy nie kołtuni się więc jest to dodatkowy plus i wygoda w pielęgnacji. Koty słyną z zamiłowania do czystości. Pielęgnują swoją okrywę, usuwając brud, wypadające włosy i złuszczoną skórę. Dlatego ich sierść jest lśniąca i zdrowa. Poprzez wylizywanie futerka usuwają się martwe włosy oraz pobudza krążenie. A jednocześnie kot czyszcząc swoją sierść rozprowadza substancje zapachowe po całym ciele.
Jednak mimo wrodzonej czystości kotów właściciele ich nie mogą zrezygnować z dodatkowej pielęgnacji. Koty czesze się grzebieniem i szczotkuje usuwając w ten sposób martwe włosy. Jest to ważne również ze względu na czystość w mieszkaniu. Także dzięki wyczesywaniu mniej włosów gromadzi się w żołądku kota. Kot, który jest często czesany ma piękną i błyszczącą sierść. Zachęcam do czesania kota grzebieniem, szczotką raz w tygodniu oraz ścinania końcówek pazurów ok 1/m-c. Kot żyjący na swobodzie radzi sobie sam i ściera je na okolicznych drzewach. W domach doskonale sprawdzają się drapaki, drzewka różnej wysokości i kształtu dostępne w sklepach zoologicznych. Najlepiej od małego uczyć kociaka kontaktu ze szczotką i obcinania pazurków, z biegiem czasu stanie się to dla nich czymś normalnym a nawet chwilą pieszczot.